tanie wizytowki


TANIE WIZYTÓWKI, PROJEKTY WIZYTÓWEK

Przygotowując kilka pierwszych prac do druku warto poprosić o zweryfikowanie pliku który przygotowaliśmy osobę doświadczoną lub drukarnię w której zamierzamy zlecić produkcję. Jeśli poinformujesz drukarnię, że jesteś nowicjuszem na pewno obejrzą pracę bardziej wnikliwie i poinformują o ewentualnych błędach, które na tym etapie łatwo jest usunąć. Poniżej kilka elementarnych zasad dotyczących przygotowywania pracy do druku:

1. Bardzo ważne jest aby praca była przygotowana w kolorystyce CMYK lub Pantone (w zależności od tego jak ma być wydrukowana). Błędem jest oddawanie pracy do drukarni w kolorystyce RGB. Aby praca była w odpowiedniej kolorystyce musi być przygotowana w programach do tego przeznaczonych (profesjonalne programy do grafiki). W programach biurowych typu Word lub PowerPoint nie ma możliwości poprawnego zadania kolorów do druku (te programy służą do innych celów).

2. Wszystkie teksty (fonty) powinny być zamienione na krzywe. Jeśli w naszej pracy będą użyte fonty, których drukarnia nie posiada mogą one zostać zamienione na inne i w ten sposób praca się „rozsypie”.

3. Czarne teksty i cienkie linie w kolorze czarnym powinny być tylko z koloru czarnego a nie z CMYKa ponieważ podczas druku będzie problem ze „spasowaniem” kolorów.

4. Zdjęcia i inne obiekty bitmapowe powinny mieć rozdzielczość minimum 300 dpi przy rozmiarze 1:1. Nawet jeśli na naszym monitorze zdjęcie zdjęcia wyglądają ładnie a mają mniejszą rozdzielczość niż 300 dpi w druku wyjdą nieostre. Wynika to z tego że poprawnego wyświetlenia zdjęcia na monitorze wystarczy 72 dpi.

5. Jeśli grafika po wydrukowaniu pracy ma dochodzić do jej krawędzi w projekcie te elementy należy wyciągnąć na spad czyli minimum 2 mm poza obszar formatu netto (formatu po przycięciu).

6. Teksty powinny być odsunięte od krawędzi publikacji minimum 4 mm (margines)

7. W przypadku dokumentu wielostronicowego (np. broszury, książki) kolejne strony dokumentu najlepiej dostarczyć w jednym pliku (np. PDF) jedna po drugiej aby uniknąć błędów wkolejności.

Druk offsetowy

jest najbardziej popularną metodą stosowaną w poligrafii. W krótkim czasie umożliwia on zadrukowanie dużej powierzchni materiału. Wynalazcą offsetu jest Niemiec Alois Senefelder (1771-1834). Jak większość wynalazków, które zrewolucjonizowały świat, również i offset zawdzięcza swoje narodziny przypadkowi i potrzebie udogodnienia sobie życia. Alois szukał sposobu na szybkie i mniej pracochłonne powielanie scenariuszy teatralnych. Użył do tego celu kamiennych płyt, na których specjalną mieszanką sadzy, mydła i wosku tworzył rysunki lub napisy. Później po zwilżeniu wodą nakładał wałkiem farbę. Farba przylegała do utworzonych taką mieszanką znaków, omijając przy tym całą resztę powierzchni. Pozwalało to na wielokrotne powielanie wykonanego tekstu. Później druk przyśpieszono jeszcze bardziej, wprowadzając z czasem prasy rotacyjne i materiały metalowe zamiast kamiennych.

Tanie wizytówki

Dziś stosuje się aluminiowe matryce na bębnach drukujących oraz gumę na bębnach pośrednich (mówi się wówczas o druku pośrednim). Niski koszt druku oraz wysoka wydajność sprawiają, że jest to najpopularniejszy sposób na powielanie materiału. Innym ważnym atutem jest różnorodność nośników, na których można drukować. Metodą offsetu pośredniego powstają plakaty, gazetki, ulotki, katalogi, foldery i wiele innych narzędzi reklamowych. Drukuje się także na innych niż papier materiałach, np. na gumie, folii czy plastiku.

Projekty wizytówek

Nowoczesne metody bezpośredniego naświetlania obrazu na matrycy z wykorzystaniem naświetlarki CTP (ang. Computer to Plate) pozwoliły na znaczne obniżenie kosztów wydruku, przyspieszając jednocześnie całą technologię i zwiększając jakość druku.

Inną odmianą offsetu jest forma drukowa, wykorzystująca jako matrycę blachę aluminiową, pokrytą emulsją światłoczułą. Matryca podlega naświetleniu w tzw. kopioramie silnym strumieniem UV. Podobnie jak w fotografii, uzyskuje się wówczas miejsca naświetlone i nienaświetlone, w których emulsja pozostała, a które są podatne na przyjmowanie farby. Metoda ta nazywana jest współczesną litografią.

Druk offsetowy charakteryzuje się tym, że koszty druku jednego arkusza są bardzo małe. Z drugiej jednak strony, koszty uruchomienia produkcji są dość duże – trzeba wykonać blachy dla każdego koloru, narządzić maszynę, zadać farbę. Dlatego czym większy nakład danej pracy, tym niższy potem koszt jednostkowy, a więc i bardziej opłacalny druk

Strona główna | Wizytówki | Zamówienie | Pomoc
wszystkie prawa zastrzeżone SPDESIGN sp. z o.o., ul. Koœciuszki 15, 78-400 Szczecinek

www.spdesign.eu | www.wizytowki.spdesign.eu | www.reklamadrukarnia.pl

biała wizytówka czerwona wizytówka darmowa wizytówka darmowe wizytówki dwustronna wizytówka elegancka wizytówka klasyczna wizytówka kolorowa wizytówka kreatywna wizytówka najdroższa wizytówka oryginalna wizytówka osobista wizytówka projekt projekt wizytówki projekty wizytówki prosta wizytówka standardowa wizytówka szablon szablon wizytówki typografia uniwersalna wizytówka wizytówka wizytówka firmowa wizytówka niebieska wizytówka osobista wizytówka QR Code wizytówka typografia wizytówki wzór wzór wizytówki